Home > Departments > Gifted Education Programme > 2018 GEP Achievements

2018 GEP Achievements


Competition

Pupil’s Name

Pr

Organiser, Date/Period

Level Achieved

Raffles Science Olympiad 2018

Choo Jit Xen John 

5I

RI, 28 Apr 2018

Bronze Award

Singapore Primary Science Olympiad (SPSO) 2018

Siew Jing Hong

5I

NUS High School,

7 Jul 2018

Silver Award

Yang Zi Yan

5I

Silver Award

Nathaniel Alexander Kusuma

5I

Bronze Award

 

RI Primary Mathematics World Contest (RIPMWC) 2018 – Open Category

Jodie Yam 

Joshi Om Vaibhav 

Maclaren Aidan Ming 

Matthias Goi Jing Heng 

Ng Yang En Ivan 

Suraj Karthik Lal Rajkumaralal 

6I

RI, 27 March 2018

Distinction

RIPMWC 2018 - Junior Category

Frederick Wu Guan Xun

Li Kaiyue 

Siew Jing Hong

Yang Zi Yan 

5I

RI, 27 March 2018

High Distinction

Pranjal Dasghosh

Sun Xiangyi

4I

Chieu Le Yang

Choo Jit Xen, John

Ong Sher Shuen Gavin

Seah Jin Rong

Soh Xing En

Toh Enxi Phoebe

5I

Distinction

Aw Jim Hon, Athan

Chan Rui Ming

Chor Lik Jin, Christopher James

Chua Qiao Jun

Foo Yuei On

Lee Jun Yee, Allen

Tan Shayne E

Teung Geng Heng Ryan

4I

Competition

Pupil’s Name

Pr

Organiser, Date/Period

Level Achieved

RIPMWC 2018 – Round 2

Li Kaiyue

Frederick Wu Guan Xun

5I

RI, 19 April

High Distinction, 2nd Runner-Up Team

Yang Zi Yan

Distinction, 2nd Runner-Up Team

Siew Jing Hong

Distinction

Pranjal Dasghosh

Sun Xiangyi

4I

National Mathematical Olympiad of Singapore (NMOΣ) 2018

Chieu Le Yang

Li Kaiyue

Siew Jing Hong

Yang Zi Yan

5I

NUSH, 27 June

IMSO Phase 1 Trainees

Bryan Low Zhi Kai

Chieu Le Yang

Frederick Wu Guan Xun

Li Kaiyue

Siew Jing Hong

Yang Zi Yan 

5I

Gold

Tan Kai Ye

4I

Ng Jay En 

Samuel Choi Yew Kit

Soh Xing En

5I

Silver

Aw Jim Hon, Athan

Chua Qiao Jun

Claire-Leia Ng Shean Ee

Ranen Toh Kai Ler

4I

Cayden Lam Koi 

Choo Jit Xen, John

Isaac Sim Jing Xiang

Ng Wei Hao Josiah

Rachel Goh Rui En

Tristan Lock Chun Yu

5I

Bronze

Chan Rui Ming

Chor Lik Jin, Christopher James 

Ilika Mehul Motani

Jasper Wong Yankai

Phan Phu Anh

Teng Zhao En, Cheryl

Yeo Shan Jae

4I

NMOΣ Round 2

NUSHS, 24 July

Mathlympics Round 1

ACSI, 2 August

Mathlympics Round 2

ACSI, 15 September

Commonwealth Essay Competition 

Cheryl Teng

4I 

Royal Commonwealth Society – 2018 

Silver (Junior Category) 

Frederick Wu

5I 

Royal Commonwealth Society – 2018 

Bronze (Junior Category) 

Toh Enxi Phoebe

5I 

Royal Commonwealth Society – 2018 

Bronze (Junior Category) 

Rochelle Tan En Qi

5I 

Royal Commonwealth Society – 2018

Bronze (Junior Category) 

IvP 

BRYAN LOW ZHI KAI

P5I 

GEB/29 Aug 2018

Distinction

TRISTAN LOCK CHUN YU

P5I

Distinction

SIEW JING HONG

P5I

Distinction

TOH ENXI PHOEBE

P5I

Distinction

ROCHELLE TAN EN QI

P5I

Distinction

CLAIRE CHOW XIN YING

P5I

Distinction

 ALICE CHONG CHUN-LI

P5I

Distinction



 

Event

Name

Class

Achievement

WZCOE for Sci and Tech Primary School Junior Science Whiz Challenge 2018

Tng Shih Chun

6I

1st in Theory

Joshi Om Vaibhav

6I

2nd in Theory

John Tan Wei Ming

6I

4th in Theory

Team Award

Overall Gold

Tng Shih Chun

6I

Practical - Runners-up

Joshi Om Vaibhav

6I

John Tan Wei Ming

6I

International Mathematics and Science Olympiad (Team Singapore)

Tng Shih Chun

6I

Best in theory (Science)

UNSW Global Science ICAS 2018

Joshi Om Vaibhav

6I

Medal winner