Home > About Us > Achievements > Competitions > Performing Arts

Performing Arts


2018

CHOIR

Singapore Youth Festival 2018 Arts Presentation Of Choir

 

Accomplishment

Ava Geraldine Tan (P3A)

Cayden Tan Hongkai (P3A)

Fong Zhuo Er Ethan(P3A)

Tristan Ng (Huang Shixun) (P3A)

Isabel Kang Ting Xuan (P3A)

Christal Cheng Jia'en (Zheng Jia'en) (P3B)

Saina Jayesh Vaidya (P3C)

Shakthy D/O Thana Rajan (P3C)

Tan Pin Fei (P3C)

Kyler Lam (P3C)

Cheryl Aileen Gallo (P3D)

Ng Wai Yan, Nadja (Wu Hui'en) (P3D)

Kuah Rui Yi (Ke Ruiyi) (P3D)

Derica Leong Yu Xuen (P3E)

Yee Mun (P3E)

Ng Xi Lin (P3F)

Joshua Tan Xingyong (P3F)

Chiok Ying Qi, Alicia (P3G)

Nur Alyna Wee Hsin Yi (P3G)

Razanah Binte Hirwan (P3G)

Yu Zhuoran Jewel (P3G)

 

Thirrushan S/O Thana Rajan (P4A)

Kezia Chua Jing Qi (Cai Jingqi) (P4B)

Kristen Kwok Xi (P4D)

Anders Ang (P4E)

Sumaya Zabiullah (P4F)

Charmaine Omeera Binte Hamza (P4G)

Jeremy Goh Jan Yan (P4G)

Hum Mao Yang (P4G)

Leia Yu-Ann Lim                (P4G)

Lau Kai Ling, Isabel (P4H)

Claire-Leia Ng Shean Ee (Wu Xuanyi) (P4I)

               

Anna Chia Xiang Ling (P5A)

Ding Xiang Er (P5A)

Lim Jia Xuan Clara (P5A)

Tan Tze Yin Charlotte (P5A)

Wong Jyn En Joelle (P5A)

Sahil Menon (P5A)

Chien Shi En (P5B)

Ryan Cheah Li Heng (P5C)

Goh Siu You Ashley (P5F)

Zenon Huang Wen Hong (P5F)

Koh Yue Ling (P5I)

Low Ray Teng (P5I)

               

Jaime Lam (P6A)

Janelle Ong Yu En (P6A)

Kim Wong Yan Ning (P6A)

Chai Wei Lin (P6B)

Charmaine Chua Enxi (P6B)

Sharon Tan Zhi Xin (P6C)

Su Xiangfei Bella (P6C)

Joanna Boey Yu Yan (P6D)

Khoo Teng Suan, Heidi (P6D)

Natania Chai Xiaohui (P6D)

Andre Ang (P6D)

Goh Jing Kai Elijah (P6D)

Jelena Lee Sze Jia (P6E)

Chng Cho Eng Bjorn (P6E)

Nur Erlisya Herman (P6F)

Soh Sin Hwee Jasmine (P6F)

Chui Zhenhao (P6F)

Jaycelle See Shee Ying (P6G)

Lincoln Lam (P6H)

 



CONTEMPORARY DANCE

Singapore Youth Festival 2018 Contemporary Dance

Accomplishment

Long Xinning Claire (4A)

Shanen Fong Yi Xuan (4A)

Trisha Neo Rui Xin (4A)

Low Yi Ting (4B)

Zoe Li Tze Lam (4B)

Chan Sun Loy (4C)

Alicia Lee (4D)

Isabelle Chua Li-Anne (4D)

Janelle Chua Ying Ting (4D)

Lee Jing En Kristen (4D)

Lim Wei Qi (4D)

Jennifer May Utama (4E)

Katie Hung Rui Ting (4E)

Poenar Viviana Artemisa Jiaying (4E)

Chua Chyi Yih, Vanessa (4F)

Ilika Mehul Motani (4I)

Tan Sheen Megan (5E)

Janelle Lim En (5F)

Tan Qi Ya (5F)

Gerlynn Ang (5G)

Natalie Claire Tan (5G)

Chen Xinning (5H)

Ong Megan Emiko (6C)

Charlene Tan Bo Yi (6D)

Hu Yixuan, Ichel (6E)

Shayna Choo Si Na (6E)

Yap Kah Yee (6E)

Wee Jing Ting (6F)

Wee Atsuki (6G)

Lo Jing En Shannyn (6H)

Tsee Yi En Valerie (6H)



CHINESE ORCHESTRA

Singapore Youth Festival 2018


Chinese Orchestra (Full Orchestra) - Certificate of Commendation

Claudia Low Ee Suen (Liu Yixuan) (P3A)

Darryl Chang Cheng Zhi (P3B)
Loh Hong Rui (Lu Hongrui) (P3B)

Lee Pei En (P3C)

See Toh Raye En (Situ Rui'en) (P3C)

Evanthe Ang Jia Ning (P3D)

Loh Wei Hong (P3E)

Nadyn Chiu (P3F)
Jermaine Tan Yan Sing (Chen Yanxin) (P3H)

Mark Ng Yong Kang (P3H)

Adele Lim Xin Ru (P4A)

Koh Wensyn (P4A)

Sophie Hannah Poh Enn Yi (P4A)

Yeo Ka Ing (Yang Jiaying) (P4A)

Ng Jing Kai (P4B)

Hafidzah Binte Zuraimi (P4C)

Liu Weijia (P4C)

Liu Zifei Fiona (P4C)

Tan Le Tong (P4C)

Kuek Chue Eung (Guo Chui'en) (P4D)

Soh Cai Ren, Thaddeus (P4D)

Teo Jie Jun Jayden (P4D)

Zhang Zhihe (P4D)

Rischon Kai-En Rodrigues (P4E)

Felicia Wang Xuan Min (P4F)

Ong Min Hee (Wang Wenxi) (P4F)

Chia Le Xuan Lovelle (P4G)

Huang Xinlei (P4H)

Tan En Si (P5A)

Wu Junliang Vincent (P5A)

Yap Si Yuan (P5A)

Aeondrea Ng (P5E)

Thaddaeus Tan Khai (P5E)

Lim De En, Kenji (P5F)

Aivia Soh Xlyin (P5G)

Chan Ching Mun, Nicole (P5H)

Kwan Kai Fong (P5H)

Lauren Victoria Lim (P5H)

Choo Jit Xen, John (P5I)

Rochelle Tan En Qi (P5I)

Liu Jinyu, Tony (P6A)

Theresia Alice Bandjardjaja (P6B)

Lim Xi Wen (P6H)

Yumi Chia Ning (P6H)



CHINESE DANCE

Singapore Youth Festival 2018

Chinese Dance - Certificate of Distinction

Ng Ho Moon, Aschea (Huang Wanwen) (P3A)

Yu Yifei (P3B)

Joy Tay (Zheng Jiexin) (P3C)

Allegra Poh Yoke Fung (Bu Yufeng) (P3H)

Lee Yu En, Keira (P4A)

Emma Goh Rui En (P4B)

Goo Yi Co (P4B)

Megan Loo Mei En (P4C)

Jolyne Koh Hui Jun (P4E)

Lee Yi En, Karina (P4E)

Ong Xuan Xi Kelis (P4E)

Alyssa Lim Qi En (Lin Qi’En) (P4F)

Chow Kai Lin, Vanessa (P4F)

Koh Han Xim Rachel (P5A)

Long Si Hui, Ashleigh Jade (P5A)

Lee Xin Hui Sarah (P5B)

Miranda Siah (P5B)

Chong Min Rei (P5C)

Jillian Khoo Shu En (P5C)

Kylie Low (P5C)

Val Chew Sin Yee (P5C)

Zhou Zhuohan (P5C)

Chan Yin Yee Jeanine (P5D)

Foong Grace (P5E)

Megan Seah (P5E)

Chloe Peh Xin Yee (P5F)

Alina Ng Jiamin (P6A)

Dior Lim (P6A)

Chow Yizhen Valerie (P6C)

Gan Kah Shuen (P6C)

Aretha Poh Yoke Chean (P6G)

 



String Ensemble

Singapore Youth Festival 2018


Western Instrumental Ensemble - Certificate of Accomplishment

Aidan Koh (P3A)

Chua Rei Shin (P3A)
Belle Chong (Zhang Beile) (P3C)

Lauryn Ang Shuen Chyi (Hong Xuanqi) (P3C)

Ariel Chew Jia Huey (Zhou Jiahui) (P3C)

Tea Tan Kait-Lin (P3D)

Ng Yu Xi (Huang Yuxi) (P4C)

Phan Phu Anh (P4I)

Tan Xin Yi, Isabelle(P5A)

Philip Heng Lip Kai (P5A)

Yeo Kai Yue, Cadee (P5C)

Justin Lim Ti-Shwen (P5D)

Oo Qi Yun (P5F)

Issac Sim Jing Xiang (P5I)

Ng Sher Lyn (P6B)

Samuel Goh Jan Yew (P6B)

Megan Low Zhi Shan (P6I)



2016


CHINESE DANCE
SYF 2016 Arts Presentation for Chinese Dance
Dior Lim  (4B) Certificate of Distinction 
Gan Kah Shuen (4D)
Aretha Poh Yoke Chean (4G)
Chow Yizhen Valerie (4A)
ALINA NG JIAMIN (4A)
CHUA KE RUI KERRINE (5B)
NADINE KONG (5C)
NG XUE-RUI, CHLOE  (5D)
SHANNON CHUA (5D)
SARAH KOH HAN HEE (5A)
CHUA QIN YI, NICOLE (5B)
ZHANG JINXUAN (5C)
MEREDITH RUTH OEI (5F)
NAOMI GOH YUKI (5F)
AZERIA LIM ZIXUAN  (5H)
MAVIS ANG JIA YI  (5E)
TONG JING JING CRISTAL   (6C4)
NATALIE HOW RUI EN (6C2)
CATHY YEE, TRAN THIEN Y (6C2)
CHARYSE TAN YING XUAN (6C2)
LEA ONG QIANYING (6I4)
CHEYENNE OH XIN LIN (6I1)
MEGAN SIAH YING XUAN (6I4)
REENA KHOO (6I3)
ARYANA BINTE MOHAMED ISRAN (6I3)
HILDA LIM ZHI YAN (6I4)
KWEY YING XUAN (6I2)
MEGAN LAU ZHITONG (6I3)
CELESTE CHEUNG (6I1)
ERICA CHIN YEE  (6I1)


CHOIR
SYF 2016 Arts Presentation for Choir
CHARLOTTE TAN TZE YIN (3A) Certificate of Distinction
RYAN CHEAH (3A)
ANNA CHIA XIANG LING (3B)
CLARA LIM (3E)
JOELLE WONG JYN EN (3D)
ASHLEY GOH SIU YOU (3G)
Kaitlyn Ong (4A)
JudithTan Xing Hui (4A)
Jelena Lee (4A)
Sharon Tan Zhi Xin (4A)
Janelle Ong Yu En (4A)
Khoo Teng Suan Heidi (4B)
Harsha (4B)
Su Xiangfei Bella (4B)
Charmaine Chua Enxi (4C)
Andre Ang (4C)
Bjorn Chng Cho Eng (4C)
Kim Wong Yan Ning (4D)
Goh Jing Kai Elijah (4D)
Chai Wei Lin   (4D)
Natania Chai Xiao Hui (4D)
Joanna Boey Yu Yan (4D)
Chui Zhen Hao (4E)
Nur Erlisya Herman (4F)
Francesca Low (4G)
Natalie Ang (4G)
Jaime Lam (4G)
Lincoin Lam (4H)
Chen Kay Den (4I)
SARAH LIU SI EN  (5A)
THAARMIN (5A)
ARETHA PHEE (5B)
DYLAN LEONG YEE TERNG (5B)
IAN THNG (5B)
KAYLA KWOK XUAN (5C)
LONG JING JIE (5C)
KELLY TAN JIA WEI (5E)
ISABELLA GO (5E)
NAOMI WONG (5E)
GIA CHEN REI EN (5F)
SARABELLE JOY TAN (6I1)
ZOE LEE YUE (6I1)
SHIRLEY HO XUAN LI (6I1)
FOO LIN HUI (6I1)
ONG JING TING, JOLENE (6I1)
NELLAI PRAMESH (6I2)
BEATRICE SIM BI YAN (6I3)
MAXINE TEO ZIQI (6I3)
YONG SHU XIAN, YOANNA (6I4)
SERA SIM EN NING (6I4)
 AMANDA TUNG JIA HUI (6I4)
 DANKER RACHEL CLARE  (6C2)
SYED SYAFIQ S/O SYED SHA HUSSAIN (6C2)
 TAN SHI JING, ZANN  (6C3)
 LIM TAY PENG (6C3)
 CHLOE NG ZI EN (6C4)
 ONG JING XUAN, JASMINE (6R1)
 RACHEL CHONG HUI LING (6R1)
 LIEW TZE YING (6I3)


CHINESE ORCHESTRA
SYF 2016 Arts Presentation For Chinese Orchestra
TAN EN SI (3C) Certificate of Accomplishment 
CHOO JIT XEN, JOHN  (3E)
TAN SHENG ZHE NASH (3G)
AIVIA SOH XLYIN (3H)
CHAN CHING MUN, NICOLE (3H)
NG SHER LYN (4B)
THERESIA ALICE BANDJARDJAJA (4B)
LIM XI WEN (4E)
YUMI CHIA NING (4E)
CHOO JIT WEN, RUBY (5A)
MEGAN WEE YEE SUAN (5A)
TAN JING YA NICO (5A)
JOANNE LEE (5B)
DANIELLE LEOW ZE JIA (5C)
PAN CONGCHANG (5C)
CADENCE LEE TUNG HUI (5D)
JUSTUS XIAN-EN GOH (5D)
CHEW JUN LE (5E)
GOH KHENG TING (5G)
WANG SENZE (5G)
YORI CHIA YI (5G)
JOSHUA BOEY YU HIN (6C1)
CHLOE TERESA KHENG (6C3)
LENG SHI YUN JOLIN  (6C3)
CHENG YU XUAN (6C4)
GAVIN CHONGYUE SHENG (6C4)
HO ZEE EN, ZARA (6I3)
ANG JIN HENG DARRELL (6I3)
LEE JIN HAN MEIRA (6I4)
SHERYL KOH HUI QI (6I4)
YAP SI XUAN (6I4)


INSTRUMENTAL ENSEMBLE
SYF 2016 Arts Presentation For Instrumental Ensemble
AIDAN KOH (1G) Certificate of Distinction 
NG YU XI (HUANG YUXI) (2I)
ISABELLE TAN XIN YI (3D)
JUSTIN LIM YI-SHWEN (3D)
NIKKI ASHLEY POON (4C)
SAMUEL GOH JAN YEW (4F)
MEGAN LOW ZHI SHAN (4I)
OLIVIA NG MIN YI (5B)
NG EE-JUN (5E)
CLAIRE TEO RUI TING (6I1)
NOAH LIM LE KIAT (6R1)
JOASH CHEE ZI ZUAN (6R1)
TAN YU XYN (6R2)
ALEXANDRA LOH WEI LING (6R2)
ELIZABETH IP XIN EN (6R2)




2015

2015 National Dance sport Competition (Primary School)
Claudia Ong - 6I3Girl Event under 13 Latin Jive2nd
 Claudia Ong - 6I3 Girl Event under 13 Latin Cha Cha 4th


ART

SYF ART

Shane Owen Postel - 1E

Category A

Title of Artwork: Moulding our Home

Certificate of Recognition

Adele Lim Xin Ru - 1F

Ivan Leong Kai Teng - 1F

Phua Yew Rong - 2A

Chu Zhen Hong Ares - 2B

Nur Nadya Binte Muhammad Hermi - 2B

Ho Xin En Emma - 2C

Isabelle Chan Xuen En - 2E

Kee Bing Xu Jayden - 2J

Osten Koh Jin Heng - 2J

Jazreel Sam Xuan Hui - 3A

Category B

Title of Artwork:  Faces of our Nation

Tong Sheau Min - 3A

Tan Kwang Woo - 3B

Tham En Xin Kimberly - 3B

Lian Yuen Ching Natalie - 3C

Ng Xue-rui, Chloe - 4A

Goh Jingying Emma - 4B

Tan Megan - 4C

Fitri Nur Nadia Binte Nor Erwan - 4E

Kuan Wei Jun, Justin - 4E
































2014

ART
My UD World Inter-Primary School Art Competition
Nur Nadya Hermi - 1BIndividual Category2nd


CHINESE ORCHESTRA
SYF 2014 Arts Presentation Chinese Orchestra
Alston Yeo Jun Yi (3B)C ERT OF ACCOMPLISHMENT
Cadence Lee Tung Hui (3B)
Chew Jun Le (3C)
Tan Jing Ya Nico (3C)
Phee Xu Ting Aretha (3D)
Justus Xian-En Goh (3E)
Lia Swee (3G)
Rocco Loh (3G)
Cheng Yu Xuan (4C1)
Koh Jun Wei (4C2)
Nicholas Lee Hao Wei (4C2)
Chloe Teresa Kheng (4C3)
Conrad Poh (4C3)
Joshua Boey Yu Hin (4C3)
Ho Zee En, Zara (4C4)
Leng Shi Yun Jolin (4C4)
Sheryl Koh Hui Qi (4C4)
Lee Jin Han Meira (4I1)
Sachiko Tania De Sil a (4I2)
Ang Jin Heng Darrell (4I3)
Yap Si Xuan (4I3)
Teo Rui Ting, Claire (4I4)
Joash Chee Zi Zuan (4R2)
Tan Yu Xyn (4R2)
Leif Swee (5C3)
Lee Yan Yi (5I1)
Pay Tianna (5I1)
Zheng He Jing (5I1)
Shaun Singh Nijar (5I2)
Nicholas Yee Seng Cheung (5I3)
Pauline Ng Jie Xin (5I3)
Russell Saw Kai Bing (5I3)
Anthea Phee Ann Ting (5I4)
Ceres Yeo Zi Yi (5I4)
Joyce Mau Leyun (5I4)
Su Xiangling Brenda (5I4)
Anzawa Makoto Rey (5R2)
Heng Yi Zhen (6C1)
Lim Li An Tre an (6C1)
Nicole Lee Si Ai (6C3)
Chong Wei Hng (6I1)
Raphael Hou Juin Young (6I1)
Tan Wan Zhen (6I3)
Heng Szee Shuen (6I4)
Justin Huang Yiwei (6I4)
Ng Yangyi,Aloysius (6R2)


CHINESE DANCE
SYF 2014 Arts Presentation Chinese Dance
Sharmaine Huang Wen Qi (6C1)CERT OF DISTINCTION
Kinski Tan Shi Qi (6C2)
Goh Wan Yi Agatha (6C3)
Sabrina Lim (6C5)
Rachel Chin Wei Fen (6I1)
No'elle Yong Yanlin (6I2)
Ermaine Teo (6I3)
Chong Min-E (6I3)
Joy Yeo (6I3)
Esline Chik Lin (5C1)
Tan Jing En Danica (5C2)
Tiarra Cheong Yanzi (5C3)
Chloe Ng Kai Yi (5C4)
Chua Wen-Lyn (5C4)
Lee Jiaqi (5I1)
Tiffany Yee Zhi-Ting (5I2)
Leow Yi Ting (5I2)
Riko Loke Yi Fei (5I4)
Liu Fan (5I4)
Sim Yip Xi Kellie (5I4)
Charlene Goh (5I4)
Emma Tan (5R1)
Charyse Tan Ying Xuan (4C4)
Lea Ong Qian Ying (4C4)
Cheyenne Oh Xin Lin (4I1)
Megan Siah Ying Xuan (4I1)
Reena Khoo (4I1)
Sachiko Tania De Sil a (4I2)
Aryana (4I2)
Kwey Ying Xuan (4I3)
Erica Chin Yee (4I4)


CHOIR
SYF 2014 Arts Presentation Choir
Beatrice Sim (4I1)CERT OF DISTINCTION
Sarabelle Tan (4I2)
Zoe Lee (4I2)
Foo Lin Hui (4I3)
Yoanna Yong (4I4)
Sera Sim (4I4)
Jolene Ong (4I4)
Shirley Ho Xuan Li (4I5)
Lim Tay Peng (4C1)
Amanda Tung Jia Hui (4C2)
Rachel Clare Danker (4C4)
Rachel Chong Hui Ling (4R1)
Jasmine Ong (4R1)
ictoria Tan (5I4)
Yip Tze Ray (5I4)
Deon Loke Shi Ying (5I3)
Liew Ai Wei (5I3)
Gillia Bernadou Min Min (5I3)
Ariel Teo (5I3)
Keith Tan Wei Zhe (5I2)
Kyla Low (5I2)
Claire Ng Yee Hwee (5I2)
Lucas Tan (5I1)
Zi Rong Goh (5C1)
Tee Shin Hui (5C1)
Rachel Ho (5C1)
Nadya Zaharin (5C2)
Nadya Zaharin (5C2)
Najaat Bte Muhammad Faiz (5C4)
Hana Sofea Saktiandi (5C3)
Amarita Tsee (6C2)
Jade Marie Cheong (6C2)
Nurhidayah Bte Mohammad Azman (6C2)
Arthika R. Nath (6C3)
Siti Nur Zafirah Bte Zainal Abidin (6C3)
Nur Hedaya (6C4)
Maia Chen Rei Fen (6I1)
Ong Jing Yi (6I1)
Zhang Junfang (6I1)
Calista Lock Swan Tse (6I1)
Chong Kaye Yan, Grace (6I1)
Linus Chin Jin (6I1)
Ying Su Mei (6I1)
Yow Kai En Carissa (6I2)
Leong Hoi Sheng, Daryl (6I2)
Caitlyn Tang Jia Ning (6I3)
Yong Shu Hui Felicia (6I3)
Inez Ong (6I3)
Tso Shean Shi Cheyenne (6I3)
Shermaine Lim Yi Xuan (6I4)
Sarah Anyssa Bte Nor Azmi (6I4)
Natalie Joy Wong (6I4)
Nicole Isabel Oo Xinyen (6I4)

2013

CHINESE DANCE
1ST NATIONAL DANCESPORT COMPETITON FOR PRIMARY SCHOOLS 2013
CLAUDIA ONG - 4I1UNDER 13 CHA CHA MEDALIST1ST
UNDER 13 JIVE MEDALIST
UNDER 13 SOLO CHA CHA MEDALIST2ND