Home > About Us > Achievements > Competitions > Clubs & Societies

Clubs & Societies


2018

Chess Club

70th National Schools Individual Chess Championships 2018

Loh Shao Kai, Dylan (P5C)

Senior Division (Boys)

West Zone / National

3rd Position / Merit

Rohan Dash (P5A)

Senior Division (Boys)

West Zone / National

Merit

Ho Khai Sheng Samuel (P5A)

Senior Division (Boys)

West Zone

Merit

Lian Yuen Ching Natalie (P6D)

Senior Division (Girls)

West Zone / National

Merit

Lai Chi Yoong Ethan (P3D)

Junior Division (Boys)

West Zone / National

2nd Position / Merit

Koh Jia Yin Faith (P4D)

Junior Division (Girls)

West Zone

Merit

Tay Yu Hong Edward James (P2A)

Lower Junior Division (Boys)

West Zone

Merit

59th National Inter-School Team Chess Championships 2018

Sean Lee En Kai (P4D)

West Zone / National

1st Position / 2nd Position

Rohan Dash (P5A)

West Zone / National

1st Position / 2nd Position

Ho Khai Sheng Samuel (P5A)

West Zone / National

1st Position / 2nd Position

Loh Shao Kai, Dylan (P5C)

West Zone / National

1st Position / 2nd Position

35th National Age Group Chess Championships 2018

Loh Shao Kai, Dylan (P5C)

Boys Under 11

National Champion

2017

Chess Club
69th National Schools Individual Chess Championships 2017
Fong Zi Xuan (2G)Lower Junior Division (Girls)West ZoneMerit
Ho Ming Sheng Daniel (P2D) Lower Junior Division (Boys)West Zone / NationalMerit
Lai Chi Yoong Ethan (P2A) Lower Junior Division (Boys)West Zone / NationalMerit
Lui Zi Yun (P4B)Junior Division (Girls)West Zone / NationalMerit
Lian Kai En Gerard (P3C) Junior Division (Boys)  West Zone / National 2nd Position
Loh Shao Kai Dylan (P4B) Junior Division (Boys)   West Zone / National 3rd Position /Merit 
 Ho Khai Sheng Samuel (4B) Junior Division (Boys)   West Zone / National Merit  
Lian Yuen Ching Natalie (P5D) Senior Division (Girls) West Zone / National Merit 
Yeo Kai Jun Michael (P4C)  Senior Division (Boys)  West Zone / National  Merit 
Jiang Youhan (P6J)  Senior Division (Boys)  West Zone / National  Merit  








2016


Chess Club
68th National Schools Individual Chess Championships 2016
Chen Kaixuan Michelle (2D)Lower Junior Division (Girls)West Zone / National Merit
Koh Jia Yin Faith (2D)

Lower Junior Division (Girls)

West Zone / NationalMerit
Lian Kai En Gerard (2B) Lower Junior Division (Boys)West Zone / National2nd Position /Merit
Lai Chi Yoong Ethan (1A) Lower Junior Division (Boys)West Zone / NationalMerit
Ho Ming Shen Daniel (1D) Lower Junior Division (Boys)West Zone Merit
Cai Kaixiang (2F) Lower Junior Division (Boys)West Zone Merit
Ho Ray Ee (2G) Lower Junior Division (Boys) West ZoneMerit
Lian Yuen Ching Natalie (4C)Junior Division (Girls) West ZoneMerit
 Loh Shao Kai Dylan  (3B) Junior Division (Boys)  West Zone / National Merit 
 Yeo Kai Jun Michael (3C) Junior Division (Boys)   West Zone / National Merit  
 Ho Khai Sheng Samuel (3B) Junior Division (Boys)   West Zone / National Merit  
 Tan Naython (5B) Senior Division (Boys)  West Zone / National 3rd Position /Merit 
 Sow Miao Geng Malcolm (6R1)  Senior Division (Boys)  West Zone / National  Merit  



2015


Chess Club
67th National Schools Individual Chess Championship 2015
 Ho Kai Sheng Samuel (2J) Lower Junior BoysWest Zone / National 3rd / 4th Position 
Ong Ken Xiang Gaven(2B)

Lower Junior Boys

West Zone / National 7th / 12th Position
Loh Shao Kai Dylan (2C)  Lower Junior BoysWest Zone / National 10th / 19th Position
Lian Yuen Ching Natalie (3C) Junior Girls West Zone 9th Position
 Tan Naython (4A) Junior BoysWest Zone  9th Position
Lee Jun En Shaun (4B) Junior Boys West Zone / National 3rd / 5th Position
 Jiang Youhan (4J)Junior Boys West Zone / National5th / 15th Position 
 Heng Du Jie Nigel (4J) Junior Boys West Zone / National 6th / 18th Position
 Siddharth S Arumuganainar (5I4) Senior BoysWest Zone / National 7th / 13th Position 

56th National Inter-School Team Chess Championships 2015
Shaun Lee Jun En (P4B)West Zone2nd Position
 Siddharth S. Arumugainar (P5I4) West Zone2nd Position 
 Jiang Youhan (P4J)West Zone 2nd Position 
 Malcolm Sow Miaogeng (P5R1)West Zone 2nd Position 
 Naython Tan (P4A)West Zone 2nd Position 
 Yeo Jun Kai Michael (P2E) West Zone / National2nd / 3rd Position  
 Samuel Ho Khai Sheng (P2J) West Zone / National 2nd / 3rd Position  
 Loh Shao Kai, Dylan (P2C) West Zone / National 2nd / 3rd Position  
Natalie Lian Yuen Ching (P3C)  West Zone / National 2nd / 3rd Position  
 Gerard Lian Kai En (P1B) West Zone / National 2nd / 3rd Position  
 Teo Jun Kai, Ethan (P3B) West Zone  3rd Position
 Lee Seth (P2D) West Zone 3rd Position 
Adriel Leow Yi Zhe (P2B)  West Zone 3rd Position 
 Tan Yong Jun Brandon (P3G) West Zone 3rd Position 
 Matthias Tang Heok Heng (P2C) West Zone 3rd Position 
 Farah Daruwalla (P2C)  West Zone 3rd Position  
 Chen Kaixuan Michelle (P1D)  West Zone 3rd Position  
 Vanessa Chiam Chieh Leng (P2F)  West Zone 3rd Position  
 Faith Koh Jia Yin (P1D)  West Zone 3rd Position  

Shoutan Cup National Weiqi (13 x 13) Competition For Primary Schools 2015
Novi Lew - 2EBronze

2nd National Primary School GO Championship

Gaven Ong Ken Xiang - (P2B)

 Primary 2 Junior Category

Individual - 2nd

Gaven Ong Ken Xiang - (P2B)

Primary 2 Junior Category

School Award - 1st

Asher Lim Yu Le - (P2E)

Primary 2 Junior Category

School Award - 1st

Nee Wei Xun - (P4B)

Primary 4 Junior Category

School Award - 4th

Derek Quay Zhong Herng - (P4D)

Primary 4 Junior Category

School Award - 4th



2014

Chess Club
66th National Schools Individual Chess Championship 2014
Ong Ken Xiang Gaven(1B)

Lower Junior

Division Boys

West Zone4th Position
Yeo Kai Jun Michael (1E)West Zone3rd Position
Lee Jun En Shaun (3B)Junior Division BoysWest Zone / National1st / 4th Position
Lee I-Shiang (3C)West Zone2nd Position


15th Asean Age - Group Chess Championship 2014
Natalie Lian (2F)Bronze


8th Nanyang Chess Challenge 2014
Adriel Leow (1B)

Lower Primary

2nd Position
Gaven Ong (1B)
Dylan Loh (1C)
Seth Lee (1D)
Michael Yeo (1E)
Samuel Ho (1J)
Soong Jan Tze (1J)
Thorston Lim (2G)
Ethan Teo (2G)
Siddharth (4I4)Open/Upper Primary

7th Position



Shoutan Cup National Weiqi (13 x 13) Competition For Primary Schools 2014
Novi Lew - 1EBronze

1st National Primary School GO Championship 2014
Novi Lew - 1EBronze


Science Club
NParks Community in Bloom

SILVER



Infocomm Club
PUB Water Conservation Animation Competition 2013
Lynette Tan - 6I22nd Position
No'elle Yong - 6I2
Li Kai Xin - 6I2
Debbie Wu - 6R1
Isis Ang - 5C1


National I-Trail Challenge 2013
Daryl Leong - 6I22nd Position
Nataniel Darius Hong - 6C1
Lithos Ng Zheng Yen - 5I3
Lim Yi Kai Sean - 5I2
Isis Ang - 5C1